Запоріжжя: протидія домашньому насильству в умовах війни

mig.com.ua

Запоріжжя: протидія домашньому насильству в умовах війни

Експерти стверджують, що в умовах війни таке явище, як домашнє насильство, може лише загострюватися і при цьому залишатися «невидимим». Часті ракетні обстріли, повітряні тривоги, маса негативної та тривожної інформації, – все це впливає на психіку та взаємини у родині. До того ж до нашого міста прибули сотні тисяч вимушених переселенців. Багато хто з них пройшов через справжнє пекло. А коли люди, які живуть у постійному стресі, опиняються в одному приміщенні і не можуть відволіктися, то нерідко виникають конфліктні ситуації, які можуть перерости у домашнє насильство. Не варто також забувати, що за статистикою приблизно у третини учасників бойових дій, які повертаються з фронту, розвивається посттравматичний синдром. І це також часто супроводжується спалахами агресії.

Як випливає з наведених вище даних, факти домашнього насильства офіційно підтверджуються лише в половині випадків. Насправді це не зовсім так. Просто багато жертв такого насильства після прибуття поліцейських відмовляються підписувати протокол і підтвердити свої претензії до кривдника – хтось із страху, а хтось із жалю. У деяких випадках важливу роль відіграє також матеріальна сторона справи. Якщо буде зафіксовано факт насильства в сім’ї, то домашнього тирана притягнуть як мінімум до адміністративної відповідальності і оштрафують. Отже, «збідніє» сімейний бюджет. Крім того, частина постраждалих, перебуваючи в полоні стереотипів, взагалі не усвідомлюють, що стали жертвами домашнього насильства. Тому для протидії насилля в сім’ї дуже важливою є профілактична та просвітницька робота.

Саме цій меті й присвячено проєкт «Про домашнє насилля знай – впевнено себе почувай!», який протягом останніх чотирьох місяців здійснювала Запорізька міська територіальна громада у співпраці з UNFPA (представництвом Фонду ООН у галузі народонаселення в Україні) та ГО «Інноваційні соціальні рішення» за підтримки уряду Великобританії.

Зокрема, в рамках проекту були проведені навчальні тренінги для розуміння моделі сім’ї, вільної від домашнього насильства. У них взяли участь фахівці з різних громад, які і до війни займалися проблемами протидії домашньому насильству. У ході цих тренінгів були напрацьовані проекти, які надалі планується здійснити на території Запорізької громади.

Окрім навчальних проводилися також психологічні тренінги на тему «Регуляція взаємовідносин у сім’ї». Учасники цих зустрічей намагалися розібратися в тому, як проявляється домашнє насильство, на прикладі так званого трикутника Карпмана. Тобто моделювали різну поведінку Жертви; Переслідувача, який чинить тиск на жертву; і Рятувальника, який втручається, за першим враженням, із бажання допомогти запобігти насильству. Але в цьому трикутнику не все так очевидно, і Рятувальник може стати сам Переслідувачем. Розігрування подібних ситуацій досить повчальне. І допомагає сформувати такі моделі поведінки у сім’ї, щоб не допускати крайнощів.

Не менш цікавим та пізнавальним було проведення форум-театру для сімей та молоді. Усього відбулося чотири такі інтерактивні заходи. У якості акторів залучили студентів ЗДУ, які моделювали певні конфліктні ситуації в сім’ї. А глядачі мали проаналізувати те, що відбувається на сцені, і запропонувати свої варіанти виходу з конфлікту. Це давало можливість зрозуміти, що таке домашнє насильство, чим воно відрізняється від звичайної сімейної суперечки, і в яких ситуаціях уже потрібна стороння допомога.

В рамках проекту також було розроблено електронний сервіс «Запоріжжя – місто без насильства». На цьому сервісі зібрана вся актуальна інформація щодо теми домашнього насильства – які види насильства бувають, яка за українським законодавством передбачена відповідальність за подібні протиправні дії тощо.

– Одна з цілей проекту полягала в тому, щоб жертви домашнього насильства не боялися відкрито говорити про це та своєчасно зверталися за допомогою, – наголошує Вероніка Шостак. – Тому можна позитивно оцінити той факт, що цього року, порівняно з аналогічним періодом попереднього, побільшало звернень до поліції у зв’язку з насильством у сім’ї. Впевнена, що реалізація нашого проекту і надалі допоможе більш ефективній протидії домашньому насильству.

Всього у заходах, які проводилися в рамках проєкту взяли участь понад 300 осіб.

За активну участь у реалізації проєкту нагороджені подяками Департаменту, спорту, сім’ї та молоді Запорізької міської ради:

Бердянський міський центр соціальних служб,Денний центр постраждалих від домашнього насильства м. Мелітополь,Центр «Я – Маріуполь (Запоріжжя)»,Громадська організація «Ділові українські жінки в Запорізькій області»,Управління патрульної поліції в Запорізькій області ДПП,Запорізька обласна організація «Організація психологів та психоаналітиків «Взаємодія»,завідувачка відділення для матерів з дітьми КЗ «Центр соціальної підтримки дітей та сімей «Затишна домівка» Христенко Наталія.

За інформаційну підтримку проєкту «Про домашнє насилля знай – впевнено себе почувай!» нагороджено Телеканал «МТМ» та редакція газети «МИГ».

Також учасників проєкту, які активно поширюють набуті навички щодо запобігання та профілактики домашнього насильства серед своїх близьких та знайомих, було нагороджено грамотами Департаменту, спорту, сім’ї та молоді Запорізької міської ради.

Додаткова інформація

Отже, домашнє насильство – це не тільки про побиття чи інші фізичні дії. Є й інші форми, просто вони зазвичай важче ідентифікуються. Наприклад, крики та приниження – це прояви психологічного насильства. Позбавлення економічних благ (житла, харчування, заборона працювати або, навпаки, примусова праця) – є різновидами економічного насильства. Протиправне посягання на статеву недоторканість члена сім’ї, зокрема й коли йдеться про подружжя, – є сексуальним насильством.

Якщо насильство відбувається «тут і зараз» – треба телефонувати за номером 102, тобто в поліцію.

Крім поліції, є й інші державні та громадські установи, які реагують на випадки домашнього насильства. Зокрема, це:

* Служба (управління) у справах дітей Запорізької міської ради –(061) 224-30-42, 224-30-47;

* Департамент спорту сім’ї та молоді Запорізької міської ради –068-961-63-88;

* Служба екстреної психологічної допомоги «Телефон Довіри» –067-515-15-84 Viber, WhatsApp,Telegram,073-515-15-84,066-313-15-84;

* «Гаряча урядова лінія» – 15-47;

* ГО «Ла Страда Україна» –116-123,0-800-500-335;

* Національна «гаряча» лінія для дітей та молоді –116-111,0-800-500-225

* ОПП «Взаємодія» –(061) 270-92-91, 067-393-80-65;

* Мобільні бригади соціально-психологічної допомоги –050-73-00-972; 067-610-58-03;

* Запорізький обласний центр соціально-психологічної допомоги –(061) 769-79-02;

* Єдиний телефонний номер системи безоплатної правової допомоги –0-800-213-103.

Світлана ШКАРУПА,Фото авторки та з відкритих джерел

  • Последние
Больше новостей

Новости по дням

Сегодня,
3 июня 2023